top of page

BIOCULTIVATOR

Biocultivator je najdôležitejším projektom, ktorý mal pre mňa veľmi osobný význam a s odstupom času ho považujem za kľúčový nielen pre pochopenie práce s Biomimikry, manažovaním tímu, ale aj ako projekt, ktorý mi otvoril postupne dvere medzi Biomimikry špecialistov a inovátorov. Počiatok projektu Biocultivator sa datuje do roku 2015. Tento biomimikry projekt je príbehom dizajnérskeho start-upu, ktorý vznikol síce na akademickej pôde pod názvom Balcony Cultivator, ale neskôr sa pretransformoval a jeho vývoj redizajnu prebiehal mimo akademického prostredia.

V roku 2015 vyšla výzva na viacerých dizajnérskych portáloch o rozšírení súťaže Biomimikry Global Design Challenge o kategóriu pre profesionálnych dizajnérov zameranú na tému „Food system“. Biomimicry Global Design Challenge je najväčšia medzinárodná súťaž zameraná na bio-inšpirovaný dizajn. Kategória určená pre profesionálov je zaujímavá tím, že je dvojkolová. V prvom kole predkladajú zúčastnené tímy koncepty projektov. Zo všetkých prihlásených projektov je vybraných 7 tímov, s ktorými počas nasledovného roka v prototypovacom kole spolupracuje Biomimikry inštitút v USA prostredníctvom vytvoreného biomimikry akcelerátora.

Tím mentorov a odborníkov z rôznych oblastí sa snaží pracovať ďalej s víťaznými projektmi s cieľom pomôcť im s prototypovaním a komercionalizáciou navr-hovaného riešenia.

V nasledujúcom roku tímy prezentujú výsledné projekty pred investormi a profesionálmi a súťažia medzi sebou o 100 000 $ Ray of Hope Prize.

Význam projektu je možné vidieť v dvoch rovinách. Profesionálnej z  pohľadu dizajnéra a akademickej z pohľadu vysokoškolského učiteľa. Tá prvá predstavuje skúsenosť dizajnéra s tvorbou skutočne bio-informovaného dizajnu, s rozbiehaním náročného start-upu zameraného na vývoj hardwaru a pochopenie úskalí aj výhod tímovej práce. Z hľadiska môjho akademického a pedagogického rozvoja projekt Biocultivator odštartoval neuveriteľnú cestu odborného a profesionálneho rastu. Túto rovinu považujem dokonca za významnejšiu, než samotný StartUp Biocultivator.

Biocultivator 2.0

Biocultivator 2.0

Play Video

NÁVRH 2018 - 2019: BIOCULTIVATOR 2.0

Minimum viable prototyp je navrhnutý tak, aby fungoval v maximálnej miere pasívne. Navrhovaná filozofia produktu spája inovatívny dizajn a modernú vedu. Víziou produktu Biocultivator je prinavrátiť tradíciu pestovania zeleniny na balkóny obyvateľov veľkých miest v inovatívnej forme. Jeho jedinečnosť spočíva v kombinácii pestovania, kompostovania a samozavlažovania v jednom inovatívnom, dizajnovom a ekologickom produkte. Produkt je navrhnutý tak, aby bola zabezpečená recyklácia všetkých vstupných elementov (voda, kuchynský odpad, rastliny), ktoré sa následne vracajú spotrebiteľovi vo forme čerstvého humusu, hnojiva a plodín. Tento kolobeh znamená, že užívateľ vloží do systému živiny v podobe kuchynské bioodpadu (šupky, čajové vrecká, kávové usadeniny, škrupiny, vlhkosť...) Kompostér tieto živiny spracuje na humus a hnojivo, ktoré využijeme v hornej pestovateľskej časti a živiny sa nám vrátia späť v podobe dopestovaného produktu. Funguje ako samostatný udržateľný ekosystém na balkóne. Produkt nie je navrhnutý len ako súčasť biofilných interiérov, ale priamo prepája užívateľa s ekosystémom produktu. Cieľom nebolo odstrániť prácu a starostlivosť užívateľa o rastliny, ale vytvoriť systém, kde si človek občas môže zašpiniť ruky, no ktorý dokáže prežiť istý čas aj bez neho. 

Ďalším základom technológie je umožnenie pestovania nutrične hodnotných potravín vďaka pestovaniu v reálnej pôde na rozdiel od populárnych aeropónnych a hydropónnych systémov, kde si rastliny nemajú ako vytvoriť bohatý koreňový systém.  Zariadenie v tejto základnej podobe funguje pasívne a je schopné automaticky regulovať teplotu v kupole, otvárať a zatvárať vetracie otvory. Ďážďovkový kompost má rovnako skvelú vlastnosť, že ich populácia rastie čisto len v závislosti od veľkosti priestoru, ktorý majú a množstva potravy, ktorá sa im dáva. Pokiaľ užívateľ neprodukuje veľa bioodpadu, neznamená to, že by dážďovky hladovali, len sa prirodzene zníži a prispôsobí ich populácia.

V roku 2019 je produkt stále vo vývoji. Boli vytvorené viaceré verzie Bio-cultivatora. Projekt je v priebehu proof-of-concept fázy a testuje prvý funkčný prototyp.

Tím Biocultivator 2.0:
Zuzana Tončíková (design & biomimicry), František Tóth (prototypovanie a technické riešenia návrhu), Miroslav Chovan (grafický dizajn), Dávid Jurík (technická podpora)

BIOCULTIVATOR 2.0 

VÝSTAVY

OCENENIA PROJEKTU

TECH FEST 2019  - 5. 6 2019, Bratislava – Slovensko

 

Slovakia Going Zero Waste 6. – 7.4 2019 Bratislava – Slovensko

 

Alphabet of Life – Nature’s Learning Lab, Exhibition June 23 – October 6, 2018, Werkraumhouse Andelsbuch – Austria

 

Bioneers Conference 21. 10. – 22. 10. 2016, San Rafael, California, USA

 

Technology Showcase, 20.10. 2016, Children´s creativity Museum, San Francisco, USA

 

Living Product Expo 2016; Living Product Institute, Pittsburgh, USA; (13. 9. - 15. 9. 2016: Pittsburgh, Pensylvania, USA

 

Biomimicry Global Design Challenge 2015 (vernisáž 4. 10. - 7. 10. 2015 : Austin, USA

 Lady Bird Johnson Wildflower Center

EIT FOOD INNOVATION PRIZE 2019

Finalista súťaže

 

OPEN MAKER 2017-2018

súťaž o grant pre startupy zamerané na inovácie

 

DIPLOMATICKÁ MISIA PREZIDENTA SR A. KISKU V CHORVÁTSKU

Croatian-slovak innovation forum / Biocultivator vybratý prezidentskou kanceláriou a agentúrou SARIO – GOOD IDEA SLOVAKIA v rámci najlepších inovačných nápadov, jún 2017

 

STARTUP AWARDS 2016

Finalista v top 3: Kategória Art&Design; Dec. 2016, SVK – Galavečer (02. 12. 2016, Bratislava).

 

RAY OF HOPE PRICE 2016

Best Design Award, Ray C. Anderson Foundation; Oct. 2016, San Rafael, USA

 

BIOMIMICRY GLOBAL DESIGN CHALLENGE 2015; People´s choice award; projekt Balcony Cultivator

BIOCULTIVATOR 1.0

V roku 2016 sme vytvorili podrobne technologicky aj konštrukčne rozpracovaný prototyp -  Biokultivátor 1.0, v podobe virtuálneho prototypu a 3D tlačeného modelu v mierke. Z hľadiska Bio-inšpirácie tvorila srdce produktu stále kupola, ktorú sme však neboli schopní prototypovať s danými biomimetickými vlastnosťami vzhľadom na chýbajúce financie, ale aj čas. Počas roka sa nám podarili vytvoriť len malé vzorky materiálov, ktoré sa síce javili sľubne, ale ich vývoj bol pre nás veľmi náročný. Samozavlažovanie bolo navrhnuté tak, aby voda získaná zo vzdušnej vlhkosti stekala po stranách kupoly a systémom kapilár bola usmerňovaná do zbernej nádoby umiestnenej pod črepníkom. Takto získaná voda by zavlažovala rastliny pomocou hydropónie, cez umiestnené knôty prepájajúce obe nádoby. Nakoľko sme stále prototypovali koncept, naše vízie uvažovali jednak o biomimetickej polykarbonártovej kupole, ale aj o využívaní fotovoltaických článkov umiestnených na vrchu kupoly, ktoré by zabezpečovali energiu pre zariadenie Respozio - automaticky monitorujúce stav v Biokultivátore a odosielajúce informácie priamo na smartfón užívateľa.

Týmto spôsobom malo byť riadené aj automatické otváranie a zatváranie kupoly. Tok vlhkosti v systéme, ako aj odvetrávanie malo byť riadené na základe pasívnych fyzikálnych princípov komínového efektu a kondenzácie. V rámci spodnej časti zariadenia vznikol úložný priestor na nástroje a vytvorený humus, ktorý by mal čas pred použitím dozrievať. Biokultivátor bol zároveň navrhnutý tak, aby do maximálnej miery využíval na svoje fungovanie prírodné chemické a fyzikálne princípy.

Tím Biocultivator 1.0:
Zuzana Tončíková (design, biomimicry - tím líder), Miroslav Chovan (dizajn), František Tóth (parametrické prototypovanie, dizajn kupoly), Dávid Jurík (vizualizácie), Dávid Lopušek (technické riešenie & konštrukcie)

bottom of page