Tončíková / portfólio
.jpg)
INTERNATIONAL DESIGN WORKSHOP GREEN EMOTIONS
V roku 2010 bol schválený národnou agentúrou celoživotného vzdelávania projekt podaný Katedrou dizajnu nábytku a drevárskych výrobkov - TU vo Zvolene, Intenzívny program Erasmus s myšlienkou zorganizovať medzinárodný dizajnérsky workshop GREEN EMOTIONS s podtextom Inovatívne bývanie chrániace prírodu. Zodpovedná riešiteľka projektu: Ing. Zuzana Tončíková, Art.D., spoluriešiteľ: Ing. Miroslav Chovan, ArtD.
Projekt sa uskutočnil v termíne 26.4.2011-10.5.2011 na pôde KDNDV. Partnerskými univerzitami projektu Green Emotions boli: University of Forestry Sofia (BG), University of Applied Sciences Stuttgart (GE), Academy of Fine Arts in Katowice (PL), Mendel University of Agriculture and Forestry Brno (CZ), Central Ostrobothnia University of Applied Sciences Kokkola (FIN). Celkovo sa projektu zúčastnilo 25 študentov a 10 pedagógov z krajín EU.
Workshop GREEN EMOTIONS bol určený pre mladých dizajnérov, pričom jedným z cieľov bolo reagovať na problematiku životného prostredia prostredníctvom dizajnu.
Študenti zo siedmych krajín pracovali v tímoch. Pre všetkých bol v danom momente spoločným jazykom dizajn.
V rámci prvého pracovného dňa s názvom THINK GREEN sa uskutočnili prednášky zahraničných hostí a odborníkov z rôznych oblastí vedy, výskumu a praxe v snahe vytvoriť tak priestor pre dialóg a multikulturálnu spoluprácu. Umenie, architektúra, dizajn, a ekológia ponúkli široké spektrum informácií a námetov pre samotnú inšpiráciu. V nadväznosti na prednáškové bloky odštartovali tvorivé dielne sprevádzané pravidelnými prezentáciami rozpracovanosti a odbornou diskusiou k danému riešeniu jednotlivých tém. Medzinárodný tím pedagógov pracoval pod vedením priemyselného dizajnéra, Prof. E. Holdera z HFT Stuttgart.
Konkrétnym pragmatickým cieľom, bol okrem podpory multilaterálneho prístupu a tímovej práce ekologický odkaz celého projektu. Očakávaným výstupom tímovej práce bola myšlienka, nápad s umelecko-technologickým prínosom vo forme koncepčnej idei. Záverečný ceremoniál, prezentácie výsledných projektov aj vernisáž výstavy prebehla v priestoroch stĺpovej siene SNG na Zvolenského zámku v termíne 9.5.2011 a následná výstava pokračovala do 13.5.2011.Víťazov určila 15 členná medzinárodná komisia. Porota pozostávala s odborníkov akým je dizajnér Bjorn Kierulf, špecialista na energeticky pasívne domy z Nórska, Ing. Dagmar Rajčanová, manažérka festivalu ENVIROFILM a odborný garant z SAŽP, odborníci z ECOPRODUCT company SK, Teoretici dizajnu ako Doc. J. Jarema z TU Košice, Team učiteľov Green Emotions na čele s priemyselným dizajnérom Prof. Eberhardom Holderom z HFT Stuttgart a ďaľší.Kritériá hodnotenia výstupov študentských prác boli: /Inovatívny potenciál nápadu, Potenciál dizajnérskeho konceptu, Inteligentné využitie priestoru, plochy, štruktúry, foriem a materiálov, Úroveň prezentácie, Úroveň portfólia.../ Víťazní študenti boli ocenení aj ministrom životného úprostredia v rámci otváracieho ceremoniálu medzinárodného filmového festivalu ENVIROFILM 2011, kde bola presunutá aj výstava študentských projektov Green Emotions.
V rámci projektu bola vydaná publikácia
Green Emotions/Think Green a spracovaná kompletná vizuálna komunikácia pre WS v rátane web stránky, ktorá však už momentálne neexistuje.
KNIHA K PROJEKTU
GREEN EMOTIONS /
kliknutím na knihu otvoríte
GALÉRIA K PROJEKTU / kliknutín na obrázok otvoríte galériu
Nasledovná galéria GREEN EMOTIONS zachytáva vizuálnu komunikáciu vytvorenú pre podujatie spoločne s ukážkami práce, konferencie THINK GREEN, obhajoby v SNG a výstav projektu.




Víťazný projekt

FACE PLUG
Mechanizmus, ktorý zapojíte medzi zástrčku a koncovku spotrebiča. Mechanizmus má vtipnou formou odučiť ľudí zabúdať odpojiť spotrebiče z elektrickej prípojky po skončení ich dobíjania a zároveň Vás informuje, koľko energie ste minuli navyše. Pokiaľ ostal spotrebič zapojený (napríklad, mobil, notebook, baterky a iné...)
PAPER GARDEN
Systém vzdelávania detí v škôlkach vo veku 3-6 rokov, ktoré si môžu vlastnoručne recyklovať papier a zalisovať ho do preddefinovaného tvaru a následne zo vzniknutých segmentov vytvárať vlastný nábytok, ktorý je opäť recyklovateľný. Cieľom je naučiť deti vnímať životný cyklus materiálu.
Ocenený projekt
SEA WALL
Systém pre využívanie špeciálnych rias na čistenie odpadovej vody z domácnosti, ktoré zároveň produkujú plyn bután, ktorý je možné v domácnosti využiť ako energiu na vykurovanie. Sea wall je jedinečná, pretože hlavnou myšlienkou je umiestnenie kontajnera s vodou a riasami do transparentných stien v bytovom interiéry, kde plnia zároveň estetickú funkciu a človek môže priamo pozorovať proces biologického čistenia odpadovej vody.

GREEN BUS STOP
Myšlienka určená hlavne pre zastávky školských autobusov. Deti sú vedené k ochrane prírody a zároveň sledujú ako sa ich „zastávka“ mení v priebehu ročných období. Na jar ju zasadia a starajú sa o ňu, v lete rastliny, ktoré sa popínajú konštrukciou poskytujú tieň, na jeseň žiaria farbami a chránia pred vetrom a dažďom. V zime sa cyklus končí, pričom dielo prírody vyvrcholí a opäť chráni tentoraz formou snehu a ľadu, ktorý sa zachytí a vykryštalizuje na špeciálnej podpornej kostre.
Ostatné projekty

KOSMOSUCK

