top of page

GALÉRIA POSED

História vzniku

Plán vybudovať oddychovo-relaxačnú zónu v areáli Technickej univerzity vo Zvolene, pod názvom „Vymeň BAR za BARiny“, vznikol na základe iniciatívy študentov Fakulty ekológie a environmentalistiky v novembri roku 2011. Cieľom spomínaného projektu je pretvorenie momentálne nevyužitého prostredia neďaleko hlavnej budovy univerzity na oddychovú zónu určenú na zmysluplné trávenie voľného času a príležitostné kultúrno-spoločenské aktivity. Projekt sa realizuje vďaka finančnej podpore spoločnosti Telefónica Slovensko a v spolupráci s nadáciou Ekopolis v rámci projektu Think Big. Výsledkom niekoľkých stretnutí realizačného tímu (tvoreného ekológmi, architektami a dizajnérmi) bol v roku 2012 nápad zriadiť „galériu pod holým nebom“ (Open Air Gallery) s názvom Galéria POSED (GP), ako súčasť projektu „Vymeň BAR za BARiny“. Leitmotívom sa stala ilúzia pozorovania umeleckých artefaktov z vysoko situovaného stanovišťa. Takto vznikla inšpirácia s vybudovaním posedu, t.j. pozorovateľne, kde namiesto pozorovania, resp. lovu lesnej zvery, budú mať návštevníci možnosť pozorovať umenie. GP sa rovnako snaží poukázať na tradície regiónu mesta Zvolen a jeho okolia ako aj históriu výučby lesníckych disciplín na Technickej univerzite vo Zvolene.

 

Cieľ

Platforma GP umožní vytvoriť komunikačnú sieť výtvarných výstupov, site-specific, priestory s odlišným významom a charakterom. Snahou je vytvoriť prostredie pre prezentáciu študentov jednotlivých študijných odborov univerzity, rozvinúť spoluprácu v oblasti umenia s podobnými inštitúciami s alternatívou pre  začínajúcich ale aj etablovaných mladých umelcov.  Chce byť miestom bezprostrednej komunikácie a recepcie súčasného umenia a diania v regióne. Dôležitým prvkom tejto špecifickej galerijnej platformy je tiež schopnosť stimulovať vznik celkom nových, originálnych vizuálnych diel. Mesto Zvolen a Technická univerzita vo Zvolene v zmysle infraštruktúry (sektoru kultúry) by mohlo disponovať takýmto alternatívnym miestom prezentujúcim umenie v intenciách trvalo udržateľného využívania krajiny a prírodných zdrojov. GP si dáva za cieľ osloviť a pritiahnuť záujem širokej laickej a odbornej verejnosti, médií ako aj potenciálnych partnerov na spoluprácu z praxe.

 

Architektonicko-dizajnérsky koncept GP

Pri hľadaní tvarových riešení sa tvorivý tím GP inšpiroval prácou architekta R.B. Fullera, ktorý uvažoval o dokonalosti tvaru gule a považuje sa za autora najznámejšej geodetickej kopule.    

Geodetická kopula predstavuje ideálny tvarovo-konštrukčný koncept a práve tento sa v návrhu galérie využil, pričom je potrebné poukázať na jednotlivé výhody pre výber spomínaného konštrukčno-technologického princípu. Geodetická kupola sa vyznačuje vynikajúcimi statickými vlastnosťami a pretože jej konštrukcia je ľahká ale zároveň neobyčajne silná a pevná, je odolná voči silnému vetru ako aj vplyvom nepriaznivého počasia. Ďalšou výhodou je nízka spotreba materiálu na jej zhotovenie v porovnaní s inými typmi konštrukcií, atraktívny a zároveň nadčasový dizajn, ktorý navyše vizuálne korešponduje s architektúrou budovy Technickej univerzity vo Zvolene, čím sa stáva nositeľom jej „DNA“.

 

Dizajn GP:  

Ing. Zuzana Tončíková

Ing. Miroslav Chovan ArtD.

MgA. Katarína Boborová ArtD.

Ing. Rudolf Szabó

Ing. Denisa Lizoňová, ArtD.

 

Hlavný koordinátor projektu „Vymeň BAR za BARiny“:

Ing. Katarína Zrníková

 

Zástupca koordinátora projektu:

Ján Supuka

autor vizualizácií: Mgr. Art. Ján Šebeň

Pozn: Projekt nabol z dôvodu chýbajúcich finančných prostriedkov zrealizovaný. Ostal len v podobe konceptu.

GP-HLV.jpg

 Galéria posed - vizualizácie kliknutín na obrázok otvoríte galériu

bottom of page